Energie na mesiac APRÍL (05.04.2019 – 06.05.2019)

06.04.2019

Energie na mesiac APRÍL (05.04.2019 – 06.05.2019)

 

Ahojte priatelia - členovia Klubu.

Opäť Vám posielam vplyvy mesačných energií:

 

Vitajte v krásnom jarnom období! Apríl-štvrtý mesiac v našom kalendárnom roku ukazuje, svojim názvom aprilis odvodeným z latinčiny, že je viacmenej všetko v prírode otvorené, prebudené, zelená sa, rozvoniava a vstupuje do rozkvetu. Všade navôkol sa všetko živé preberá do aktivity - rastliny, zvieratá, ale aj záhradkári, ktorí teraz môžu najviac ovplyvniť to, ako bude vyzerať ich záhradka v blížiacej sa sezóne.

Na oblohe rýchlo ustupujú súhvezdia s veľkým počtom žiarivých hviezd a objavujú sa súhvezdia s malým počtom hviezd. Z nebeského hľadiska k nám prichádza posledná fáza jarnej sezóny, ktorá je prechodová z jari do leta. Niektorí môžu namietať, že sa predsa ešte jar ani nezačala a už tu spomínam leto. Prechodová fáza je totiž na nebeskej úrovni a kým „dorazí“ na zemský povrch, potrvá zopár týždňov, kým sa v plnej sile prejaví aj na prírode.

Už starí Číňania venovali zvýšenú pozornosť týmto prechodovým - nestálym obdobiam hlavne na podporu imunity. Používali osvedčenú metódu moxovania 36. akupunktúrneho bodu na meridiáne žalúdka. Pomáha aj dennodenná 10 minútová masáž daného bodu. Odporúča sa nevysilovať organizmus ponocovaním, stimulantmi alebo návykovými látkami, nekvalitnou stravou alebo hádkami, závisťou, či klebetami. Vhodné je využiť prvé jarné slnečné lúče na prechádzky v prírode a pomaly naberať kondičku do novej turistickej sezóny. Popritom si nazbierať liečivé rastlinky ako napr. púpavu, prvosienky alebo pľúcnik, ktorých kvety, či listy vedia krásne dozdobiť jarný šalát.

Veriacim ešte stále pretrváva 40-dňový pôst, ktorý vyvrcholí Veľkým piatkom, najdôležitejším sviatkom roka. Naši predkovia vtedy jedli kyslé obilninové polievky, obilninové kaše, jedlá zo strukovín, zemiakov, kyslej kapusty a múčne jedlá. Pili sa aj bylinkové čaje a na doplnenie vitamínov boli prvé jarné bylinky. Tento rok si na Veľkonočné sviatky veru počkáme takmer do konca apríla, takže veriaci majú ešte stále priestor absolvovať napr. aj ozdravnú kúru vrámci pôstneho obdobia.

Apríl je všeobecne obdobím tzv. preplnenej pečene so žlčníkom a oslabeného žalúdka. Tým, že až do leta pretrváva viac veternejšie počasie, tak sú pečeň a žlčník ešte viac zaťažené. Treba im dennodenne pomáhať pomocou konzumácie jarných liečivých rastlín, naklíčenou strukovinou, či obilninou a nezaťažovať ich mastnými alebo mixovanými jedlami. Občas sa môže pridať do jedálnička kyslé až horké ovocie, pšeničné klíčky alebo pivovarské kvasnice. Vhodná by bola aj jednodňová očista pečene.

Keďže sa budú objavovať aj náhle poveternostné zmeny – z príjemných teplých dní rapídny pokles teploty s dažďami - tak sa bude dariť infekciám, zápalom, mykózam a iným kožným ochoreniam. Vtedy treba pridať do jedálnička zapekané jedlá s mierne štipľavým nádychom a popíjať teplé čaje z korenín. Oslabené trávenie je vhodné nepreťažovať nepravidelnou stravou, veľkým množstvom jedla, sladkosťami alebo vynechaním raňajok. Treba si uvedomiť, že polievka by mala byť prvým jedlom, ktoré sa dostane do žalúdka na začiatku dňa. Je to pre neho akoby pohladenie. A nielen pre žalúdok.

Aprílové obdobie často býva označované za veľmi šťastné. Prichádza aktívna energia, ľudia akoby začínajú ožívať. Tí, ktorí doteraz boli v útlme si začnú konečne veriť, dokážu sa prejaviť, byť vytrvalí, stabilní vo svojich názoroch a malo by sa im začať dariť jednoduchšie dosahovať ciele. Myseľ bude otvorená, schopná spracovať veľké množstvo informácií, aj keď to môže trochu vyčerpávať. Iní, doteraz aktívnejší budú mať problémy s kontrolovaním temperamentu. Častokrát vybuchnú alebo urobia žiarlivostné scény. Podvedome budú vyhľadávať spory, v ktorých chcú ukázať svoju prevahu a niečo si dokazovať. Na druhých budú pôsobiť veľmi sebavedomo, energicky, presvedčivo, autoritatívne až nenásytne. Budú vynikať vo vzdelávaní a v čerpaní nových informácií. Môžu však naraziť na problémy so sústredením. Najviac budú prosperovať pracovníci v službách ako napr. ošetrovatelia, terapeuti, salóny krásy, čašníci, predavači, ale aj administratívni pracovníci, pedagógovia, špecialisti, mediátori, diplomati.

 

Váš osobný „Element“ (z dňa narodenia):

YANG DREVOdozrel do štádia, kedy môže zbierať zaslúženú odmenu hlavne vo finančnej podobe. Dokonca aj tí, ktorí sa predtým príliš nesnažili, dostanú peňažný dar, čo môže v pozitívnom zmeniť ich pohľad na svet. Celkovo treba dávať pozor na slová, ktoré vypúšťa z úst, môžu byť zraňujúce.

YIN DREVOv návale jarnej energie sa cíti mlado, sviežo. V tomto rozbehnutí však môže často ublížiť druhým svojimi reakciami a nepochopením. Tí, ktorí prídu do nového kolektívu si dominantným a nadriadeným spôsobom vybudujú pevný základ. Opatrne s chŕlením nových nápadov. Bolesť hlavy ukáže stopku.

YANG OHEŇ – pocíti silu rozbehnutej jari, ktorá mu prinesie harmóniu, radosť, obrovskú kreativitu, umelecký prejav, ale aj menšie sexuálne škandáliky spojené s nerešpektovaním určitých zákonov. Ak preženie bohémske užívanie si jedla, pitia a iných radovánok, veľmi ľahko preťaží žlčník.

YIN OHEŇ – konečne po chladných nepríjemných mesiacoch sa chce radovať, zabávať a užívať si pôžitkov, na ktoré je tak zvyknutý. „Opráši“ svoje závislosti hlavne na hrách a súťaživosti, čo ho nesmierne oslabí a tak prejav, ktorý mal byť radostný, bude odrazu nevrlý až agresívny.

YANG ZEMmá okolo seba kopec priateľov, známych, v sebe plno vitality, lásky a chuť sa milovať. Neutíchajúci pocit starať sa o druhých ženie vpred. Najviac sú však zraňujúce nedorozumenia, veľké konflikty, hádky, celkové napätie, čo veľmi zaťažuje žalúdok, pečeň a celý pohybový aparát.

YIN ZEMvhodné obdobie na oddych a vypnutie od bežných starostí a povinností. Ak má partnera, mali by využívať spoločné chvíle na výlety, rozhovory, milovanie. Inak bude veľmi ťažko prežívať, že si partnera odchytí konkurencia. Treba dbať aj na správnu výživu. Trávenie je viac oslabené, z čoho môže prameniť aj bolesť hlavy.

YANG KOVvhodný čas na zrod niečoho veľkého, kde sa naplno využije jeho talent. Aj keď je veľmi tvrdý a čokoľvek ho nepoloží, najviac trpí z nezhôd v medziľudských vzťahoch. Hlavne ženy potom majú vážne gynekologické problémy, muži skôr urologické. Pozor na rýchlu jazdu autom, hrozia nehody.

YIN KOV – jarné obdobie ho vedie skôr k stíšeniu sa, očiste tela a ducha. Popritom sa začať vzdelávať v novom obore, zaujímať sa o zdravie alebo analyzovať nový duchovný smer. Ak je možné, je dobré sa vyhnúť dôležitým rozhodnutiam. Zvlášť ženy si musia sledovať trávenie a vylučovanie.

YANG VODA – je v dvoch extrémoch: na jednej strane záujem o kľud, ticho, rozjímanie a na druhej strane sálajúca vnútorná energia, čo ženie do boja so všetkým, čo príde do cesty. Náročné obdobie nielen pre zdravie, hlavne žlčník, chrbticu a duševnú pohodu, ale aj pre pracovné aktivity. Nadšenie bude prekrývať nespokojnosť.

YIN VODAusilovnosť prinesie šťastie a spokojnosť. Ženy môžu počať alebo porodiť dieťa. Mužom sa darí, keď sú sami sebou, úprimní, ale aj diplomatickí. Nespokojnosť vyvrcholí v gemblérstve. Ťažké a mastné jedlá zaťažia žlčník na dosť dlhú dobu v podobe kožných ochorení a tráviacich problémov.

 

Poznať svoje slabosti je prednosť a využiť svoje danosti je múdrosť a šikovnosť!

Ak náhodou neviete, aký ste „Element“, tak Vám pomôže naša aplikácia: http://www.elementyzdravia.sk/aplikacia/

S pozdravom Peter Planieta