CHRÍPKA - povianočná KARMA

Elementy zdravia - Blog zdravia - CHRÍPKA - povianočná KARMA
počet zobrazení 4228x
CHRÍPKA - povianočná KARMA

Je to daň, ktorú ľudia platia za Vianočné cukrové hody. To obdobie je cca 1-2 mesiace po Vianociach. Chrípka je nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty (nos, hrdlo, hltan, priedušky). Prichádza, keď je výraznejšia zmena počasia, chladné a sychravé počasie. Inkubačná doba chrípky je 1-3 dni. Počas tejto doby, už je možné preniesť vírus na iných ľudí kvapôčkovou nákazou - slinami, kýchaním, dýchaním a dotykmi špinavých rúk. Príznaky sa prejavujú veľmi rýchlo. Medzi najčastejšie patria: horúčka, zimnica, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, suchý kašeľ, bolesti hrdla, nádcha, extrémna únava. U detí sa môžu objaviť aj poruchy tráviaceho traktu ako hnačky, zvracanie a nevoľnosť, čo je však veľmi zriedkavé u dospelých. Neliečená a prechodná chrípka môže viesť k rôznym vážnym komplikáciám, ako napríklad zápal pľúc alebo srdcové problémy. Tieto komplikácie sa zvyčajne prejavia až potom, ako sa príznaky chrípky začnú výrazne zlepšovať.

Ako upraviť stravu pri chrípke?

Môžu nastať dve rozdielne situácie:

1.Ak prevláda zimnica nad horúčkou - vtedy je najlepšie nejesť alebo jesť menej a to hlavne jednoduché jedlá v tekutom stave ako zeleninové polievky s ryžou natural. Zo zeleniny by mali tvoriť základ hlavne petržlen, paštrnák, biela reďkovka, cibuľa, jarná cibuľka a cesnak. Medzi bylinky, ktoré sú efektívne a spôsobujú zvýšené potenie, patria kajanské červené korenie (tiež obsahuje najviac vitamínu C zo všetkých bylín), čerstvý ďumbier, známy tiež ako zázvor a angelika.

2. Ak prevláda horúčka nad zimnicou - v tejto situácii je najlepšie jesť silné vývary zo zeleniny (petržlen, zeler, mrkva, brokolica, repa) a ryže natural. Bylinkové čaje, ktoré podporujú potenie by sa mali prijímať v tejto situácii buď lipa, rebríček, bazové kvety, kamilka.

 

Čo pridať do jedálnička?

Zelenina s obsahom Alicinu – je to najmä cesnak, ktorý má významné protivírusové účinky.
Potraviny bohaté na betaglukány – výrazne posilňujú imunitný systém a majú protivírusové účinky. Takýmito sú najmä hliva ustricová, shiitake huby, naturálna ryža, ovsené vločky, šošovica.
Potraviny bohaté na chlorofyl – urýchľuje hojenie rán a bráni zápalom. Potraviny bohaté na chlorofyl sú listová zelenina a mladý jačmeň, chlorella, spirulína, ktorá patrí medzi najbohatšie zdroje chlorofylu.
Potraviny bohaté na zinok – imunitný systém a podporuje hojenie rán. Potravinou bohatou na zinok sú najmä tekvicové semienka, sezamové semienka, ovsené vločky, špenát, shiitake huby.

 

Čo vylúčiť z jedálnička pri chrípke?

Jedlá, ktoré prispievajú k tvorbe hlienu ako sladkosti, veľmi slané jedlá, veľa ovocia, mliečne výrobky, vajcia.

 

Dôležité rady:

Dodržiavať pitný režim - minimálne 2 litre vody denne, najlepšie filtrovanej alebo zásaditej alebo vo forme bylinných odporúčaných čajov.


NUTNÉ - chrípku poriadne vyležať (3 - 7 dní) v dobre vyvetranej miestnosti, ale nie prievane!
POZOR - pri zvýšenej teplote nad 39°C sa teplota neznižuje studenými zábalmi, ale aby sa hlava nepriehrievala, prikladá sa obklad na čelo napr. biele tofu nakrájané na plátky (tofu z chladničky sa priloží na čelo a keď sa ohreje vyhodí sa do koša a dá sa druhý, opakuje sa pokiaľ teplota neklesne) alebo sa na čelo prikladá vreckovka namočená do studenej vody s citrónovou šťavou, prípadne s citrónovým éterickým olejom.

 

Nápoj vitality - Kuzu BZL

2 dcl pramenitej alebo filtrovanej vody
1 čl práškového koreňa Kuzu
1/2 ks slivky umeboshi – japonská slivka
1 čl ryžového sirupu alebo jablkového koncentrátu

Do vriacej vody dáme roztlačenú slivku a varíme 5 až 30 minút. Potom do vývaru za stáleho miešania pridáme Kuzu, ktorý sme si predtým rozpustili v studenej vode a varíme 1-3 minúty, pokiaľ nevznikne krém. Na záver pridáme ryžový sirup alebo jablkový koncentrát. Nápoj je výborný pri prechladnutí, harmonizuje organizmus, vyrovnáva jeho extrémy, výrazne podporuje imunitu, dodáva mu zdravie a vitalitu. Podávame vtedy, keď vnímame, že dieťa by malo ochorieť.

Nevarená verzia - v 1 dcl vody rozpustíme Kuzu a 1 dcl vody privedieme do varu, ktorou zalejeme rozmiešané Kuzu s vodou. V prípade potreby môžeme Kuzu osladiť ryžovým sirupom alebo jablkovým koncentrátom.

 

Čaj zásaditý hrejivý Hojicha

2 dcl pramenitej alebo filtrovanej vody
1/2 ml čaju Hojicha
1 čl zázvoru

Do pohára dáme lístočky čaju Hojicha a zalejeme ich horúcou vodou, pridáme nastrúhaný zázvor, lúhujeme 3 až 10 minút. Precedíme, dochutíme umeoctom a popíjame celý deň. Pijeme 1 až 3 šálky za deň. Čaj vyháňa chlad z tela, posilňuje trávenie, čistí a zlepšuje kvalitu krvi.

 


fotky3 CHRÍPKA - povianočná KARMA


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :