Mlieko - energetický pohľad

Elementy zdravia - Blog zdravia - Mlieko - energetický pohľad
počet zobrazení 3429x
Mlieko - energetický pohľad

Energetický pohľad na mlieko a jeho účinky alebo  pohľad zdravého rozumu

V predchádzajúcom článku (Mlieko - západný pohľad) ste sa mohli dozvedieť základné fakty o pohľade západnej medicíny a stravovania na mlieko, mliečne výrobky a ich účinky na zdravie. V tomto článku pokračujeme prehľadom základných informácií o mlieku a mliečnych výrobkoch z energetického pohľadu a možno aj z pohľadu zdravého rozumu.

 

Aj dobrého veľa škodí

Je síce pravda, že mlieko obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, ako napríklad všetky esenciálne aminokyseliny alebo vápnik. Otázkou však je, či dokáže organizmus človeka látky prijaté z mlieka zabudovať do tkanív.

Ako vieme, mlieko je určené primárne mláďatám kravy, čiže teliatkam. Ak si porovnáme hmotnosť teliat s hmotnosťou človeka, zistíme, že ľudia vážia oveľa menej. Prijatých živín je potom jednoducho priveľa. Napríklad v prípade vápnika ide až o päťnásobok potrebného množstva, a to vedie k jeho usádzaniu na rôznych miestach tela a k rôznym ochoreniam (napr. koxartróza).

Je to logické – aj had vie na jedno posedenie zjesť celú sliepku, ale človek to nedokáže, musí si z nej odhryznúť alebo ju naporciovať. Podobne to funguje aj s vápnikom. Jeho prebytok sa síce vylučuje močom, to však neprimerane zaťažuje obličky a usadeniny môžu viesť až k tvorbe obličkových kameňov.

 

Mlieko priamo zo zdroja

Povedzme si úprimne – napili by ste sa kravského mlieka priamo zo zdroja? Asi nie, však? Človek je jediný cicavec, ktorý konzumuje mlieko iného cicavca. Človek je navyše jediný cicavec, ktorý konzumuje akékoľvek mlieko aj po ukončení obdobia laktácie.

Hádate správne, konzumácia kravského mlieka v dospelosti nie je vhodná. Ľudský organizmus s pribúdajúcim vekom stráca schopnosť kompletne stráviť mliečny cukor, laktózu a mliečnu bielkovinu kazeín. Dokáže to len málo jedincov. To vedie k mnohým prejavom neznášanlivosti alebo alergií, o ktorých ste si mohli prečítať v predchádzajúcom článku o mlieku a mliečnych výrobkoch.

 

Ako teľa na nové vráta

Podľa ajurvédskej alebo čínskej medicíny človek po zjedení nejakej potraviny preberá jej vlastnosti. Kravské mlieko a mäso hovädzieho dobytka ajurvéda radí medzi stavebné potraviny, ktoré budujú tkanivá v tele (napr. svaly). Táto stavebná funkcia nie je vždy vhodná, napr. po dlhej a chladnej zime sa organizmus na jar potrebuje zbaviť prebytočnej hmotnosti a hlienov, ktoré v zime chránili tkanivá pred chladom.

Ajurvéda navyše jednotlivým potravinám priraďuje vlastnosti, ktoré sa v organizme prejavia konkrétnym príznakom. Mlieko a mäso hovädzieho dobytka patria medzi potraviny s vlastnosťami pomalosti, stability a uzemnenia. Človek, ktorý ich konzumuje, postupne začne vykazovať príznaky týchto vlastností – bude pomalšie rozmýšľať aj konať, nič sa mu nebude chcieť, bude usadený a pokojný, niekedy dokonca letargický.

Tieto vedomosti sa nepriamo prejavujú aj v našej kultúre, a to v podobe ľudových múdrostí, prísloví a porekadiel. Nenadarmo sa hovorí, že niekto čumí ako to teľa na nové vráta.

 

Vlhkosť v organizme

Mlieko a výrobky z neho zahlieňujú organizmus. To je niekedy potrebné, napr. pred začiatkom zimy na ochranu slizníc pred útokom vírusov. Môže to tiež pomôcť ľuďom „suchšieho“ typu. Zvyčajne ide o štíhlych a zimomravých jedincov s veľmi suchou pokožkou a sliznicami, ktorých organizmus má sklony k vysušovaniu a vlhkosť potrebuje dodávať zvonka v podobe potravín.

Nie je to však vhodné dlhodobo, a to hlavne preto, lebo vlhkosť poskytuje dokonalú živnú pôdu pre plesne. Ak mliečne výrobky spojíme s cukrom (napr. jogurt s ovocím, mliečne koktaily, koláče, ...), vytvoríme tak dokonalé podmienky pre množenie baktérií a plesní, a tie asi vo svojom tele nikto nechce.

Ak je vám často zima alebo máte problémy so suchou pokožkou alebo sliznicami, skúste namiesto prehnanej konzumácie mliečnych výrobkov masáž sezamovým olejom, pitie vlažnej vody a hrejivé koreniny ako čili, zázvor či čierne korenie.

 

Preto používajte zdravý rozum lebo zdravie máte iba jedno a druhé sa nedá kúpiť!!!


fotky3 Mlieko - energetický pohľad


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :