Jóga ako spôsob života a filozofia

Elementy zdravia - Články - Zdravý pohyb a myseľ - Jóga ako spôsob života a filozofia
Autor článku: Henrieta Galatová počet zobrazení 3814x
Jóga ako spôsob života a filozofia

Jóga cesta k zjednoteniu telesnej, duševnej a duchovnej časti človeka a ako spôsob života a filozofia.

Hoci joga pochádza zo starodávnej Indie, jej metódy a účel súuniverzálne. Stáva sa dôležitou súčasťou života ako pomôcka zlepšenia zdravia alebo ako prostriedok osobného a duchovného rozvoja.
Dlho si ju strážili na ďalekom východe a na rôznych miestach mala rôznu formu, tak ako je tomu aj teraz. Najstaršie odkazy na jogu sa našli z roku 2800 pred našim letopočtom v údolí rieky Indus (dnešného Pakistanu). Neskôr asi 3000 rokov dozadu vzniklo dielo o joge ako o systéme. Volá sa Jógasútra a jej autorom je Pataňdžali. Popisuje osem stupňov praktizovania rádžajógy (kráľovská).

 

Osem stupňov jógy:

Jama - sociálne správanie, medzi ktoré patrí neubližovanie, pravdivosť, nekradnutie, zdržanlivosť v pohlavnom živote i vo všetkom ostatnom a nelipnutie

Nijama - počínanie si v osobnom živote, do ktorého patrí čistota, spokojnosť, sebadisciplína, štúdium posvätných textov...

Ásana - polohy cvičenia

Pránajáma - ovládanie dychu

Pratjáhára - odpútanie zmyslov a zameranie sa do vnútorného mentálneho, intelektuálneho a duchovného sveta

Dháraná - sústredenie

Djána - meditácia

Samádhi - stav nadvedomia vedúci k sebarealizácii, inak aj osvietenie ako konečný cieľ jogy

 

My v ANIMA sa zameriavame na to, aby joga učila praktikujúcich cítiť telo po cely deň. Naučia sa správnemu držaniu tela,efektívne využívať svaly, svoj dych a mať relaxovanú vnímavú myseľ.
Na fyzickej úrovni tak odstraňujú svoje pohybové zlozvyky a získavajú stabilitu tela. Pružný, ľahký pohyb sa odzrkadlí aj na predĺženom dychu a pokojnej mysli, ktorá sa tak dostáva do rovnováhy s emóciami.

Lekcia v ANIMA (90 min):
Začína spievaním posvätného OM, ktoré zladí telo a myseľ k joge.
Po krátkej praxi pránajámy pokračuje rozcvičkou, ktorá plynule prechádza do ľahkých zahrievacích asán. Prekrvené telo je ideálne na koncentračné polohy (strom, tancujúci Šiva...), ktoré plynulo prechádzajú do strečingových. Na konci nesmie chýbať obrátená poloha ako sú vrana (bakasána), stoj na hlave (širšásana), pluh (halásana) a pod. Lekcia končí relaxáciou v ľahu na chrbte, alebo inej pohodlnej polohe.

Na individuálnych hodinách pomáhame riešiť zdravotné problémy so skoliózou, disbalanciou, problémami s medzistavcovými platničkami, bolesťami chrbta a pod. Vhodné kombinovať s myoterapiou a vhodnou pránajámou (vedomé dýchanie).

Powerjóga

Sme ľudia západnej kultúry. Náš každodenný život je rýchly a roztrúsený. Keď sa povie joga, väčšina ľudí si predstaví jogína sediaceho v krkolomnej polohe meditujúceho dlhé minúty až hodiny. Už sme spomenuli, že joga má niekoľko stupňov, z ktorých cvičenie polôh a ovládanie dýchania sú veľmi dobrým prostriedkom ako všetko trochu spomaliť a dať tomu poriadok. Už aj sporadické cvičenie jogy vám časom môže priniesť ovocie. Ovocie v tvare zdravého, pružného tela, sily, pokoja mysle a objavenia nových pocitov.

 

Anima - centrum zdravia a pohybu Bratislava
mobil: 0904 266 374, 0918 872 118,
web: www.anima-centrum.sk


Fotky k článku Jóga ako spôsob života a filozofia


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :