Otužovanie

Elementy zdravia - Blog zdravia - Otužovanie
počet zobrazení 3479x
Otužovanie

O otužovaní už každý z nás počul. A sú aj jednotlivci, ktorí to už vyskúšali. No väčšina z nás to neberie vážne. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá. Veď predsa ja nebudem stresovať hneď ráno svoj organizmus. No opak je pravdou. Lebo správne ranné otužovanie znamená pre človeka celkové posilnenie organizmu, a ak sme chorí alebo nás niečo bolí, nastáva postupné uzdravenie.

 

Tento proces nastáva vtedy, ak sa otužovanie robí správne. Máme dva základné, a to:

1.) chodenie bosý
2.) otužovanie vodou

1.)Nie je to tak dávno, čo ľudia a najmä chudobní, chodievali všade bosí. Topánky – obuv bola novinka, vymoženosť pre bohatých. Chudobní, ak mali topánky, tak ich väčšinou nosili na pleci a keď prišli pred kostol alebo pred školu, tak sa obuli. Ináč všade chodili bosí. Tým si zabezpečili prirodzenú harmonizáciu celého organizmu, lebo na nohách máme reflexné zóny všetkých našich orgánov, a tak ľudia, deti pobehujúci bosí si prirodzene robili masáž celého tela a všetkých orgánov, pričom ešte nastávalo energetické prepojenie a harmonizovanie s energiou matky zeme.

Tí, čo nosili a nosia topánky o toto všetko prichádzali a prichádzajú. To neznamená, že budeme chodiť dnes všade bosí. No viete si predstaviť manažéra v obleku bosého? To by bol komický pohľad. Obuv a niektoré ďalšie veci sú daň dnešnej doby. No treba si uvedomiť, že vždy môžeme niečo robiť.

Chodenie na boso je aj tak najlepšie v rannej rose. Keď s tým začneme na jar, tak s tým môžeme pokračovať aj v zime po čerstvo napadanom snehu. Zistíte, ako úžasne sa cítite. Vždy je však dobré a dôležité, aby naše nohy boli pred takouto terapiou teplé. Potom sa môžeme niekoľko minút poprechádzať na boso, na začiatku by to malo byť 3 až 5 minút a potom by sme mali opäť nohy dať do sucha a tepla a následne zohriať. Napríklad si zabehať.

2.) Na začiatku si treba rozdeliť ľudí do dvoch skupín – tých, čo milujú studenú vodu, a to sú väčšinou ľudia, ktorí dennodenne jedia mäso, chleba, syry, alebo výrazne slané jedlá alebo výrazne korenisté. Títo ľudia majú silný YANG - oheň v organizme a to je spôsobené spomínaným YANG jedlom a nie temperamentom. Pre to, aby doslova títo ľudia nezhoreli používajú tlmenie OHŇA, studenú sprchu, ktorá je pre nich úžasnou tlmiacou a zároveň harmonizačnou technikou alebo studené nápoje, ktoré nie sú až také dobré, lebo tým, že vypijeme studený nápoj náš organizmus začne ohrievať, lebo on nie je schopný spracovávať nič, pokiaľ to nemá teplotu 37.

Čiže studené zohrieva a telo sa zohrieva a teplé nápoje ochladzujú a telo sa ochladzuje. Pri každom procese sa míňa naša energia a u studených nápojoch nám časom hlavne vzniknú obličkové kamene.

Tu môžete sami pozorovať, na čom je postavený klasický obchod. V lete Vám predávajú potraviny a nápoje čo najviac studené, aby ste si potom viac a viac kupovali. Čím studenší nápoj, tým výraznejšie sa ohrieva organizmus.

Druhou skupinou sú ľudia, ktorí nemajú radi studenú vodu a ani jedlá a nápoje. U týchto je OHEŇ veľmi slabý, čiže títo ľudia nemajú radi zimu a milujú leto a teplo. Ich slabý OHEŇ je spôsobený hlavne konzumáciou YIN potravín, ako sú cukor - sladkosti, veľa ovocia, veľa surovej zeleniny a poprípade veľa tekutín. To nám spôsobí, že energia vody sa týmto posilní, VODA začne tlmiť OHEŇ.

Čím zahasíte najlepšie a najrýchlejšie OHEŇ? No predsa VODOU. Preto ľudia konzumujúci YIN potraviny majú slabý OHEŇ a ani im nepríde na um, že by otužovali, že by sa oblievali studenou vodou. No aj takíto ľudia to môžu robiť a to tým, že výrazne najskôr obmedzia konzumáciu YIN potravín a postupne môžu začať s polievaním napr. rúk alebo nôh, no pre nich je veľmi dôležité, aby si po takejto terapii hneď ruky alebo nohy zohriali - prekrvili masážou alebo pohybom.Časom budú môcť otužovať celé telo. Lebo ich oheň bude dostatočne silný, ak obmedzia jin potraviny.

Otužovanie môžeme robiť aj spôsobom, že striedame 1 minútu teplú sprchu s pol minútou studenej a takto minimálne 3x, končíme vždy studenou. Studená sprcha na záver aj po kúpaní je dôležitá, lebo sa nám uzatvoria póry, čiže nie sme potom náchylný na prechladnutie. Ale, keď sa osprchujeme alebo si dáme teplú vaňu, naše póry na koži sú otvorené a vietor a chlad z prostredia sa môžu dostať do organizmu a potom človek ochorie.

Otužovanie je úžasná vec pre naše telo, myseľ a ducha. Zároveň nás povzbudzuje, pomáha krvnému systému a tým sa môžeme aj zbaviť niektorých chorôb medzi ktoré patrí aj chrípka.

Ak by ste otužovanie ešte neskúšali alebo ho nerobíte vrele odporúčam – za pár dní pocítite úžasnú zmenu. Doporučujem určite chodenie naboso po rose alebo postupné umývanie končatín.


fotky3 Otužovanie


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :