Powerjóga

Elementy zdravia - Články - Zdravý pohyb a myseľ - Powerjóga
Autor článku: Martina Šimegová počet zobrazení 3479x
Powerjóga

Powerjóga je štýl cvičenia, ktorý je vyvinutý z klasickej jógy. Využíva z nej jednotlivé pozície, ale prioritne sa venuje fyzickému aspektu. Nakoľko sú však telo, myseľ a emócie nerozlúčiteľné, je to metóda, ktorá pôsobí aj na rozvoj osobnosti a duševnej koncentrácie. Dnešná hektická doba je príznačná tým, že zanedbávame pohyb, naša strava je nevyvážená a denne sme vystavovaní stresu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je powerjóga taká obľúbená – dodáva nám pocit harmónie a celistvosti.

 

Účinky powerjógy na telo

Powerjóga je cvičebný štýl založený na posilnení, spevnení a natiahnutí svalov celého tela. Harmonicky rozvíja celú fyzickú stránku a nevynechá ani jeden sval.  Rovnomerne posilňuje svalový korzet, zlepšuje prepojenie centrálnej nervovej sústavy s pohybovým aparátom a pozitívne pôsobí aj na vnútorné orgány.  V hrudnom koši alebo v brušnej dutine sú uložené životne dôležité orgány, ktoré potrebujú dostatočný priestor pre správne fungovanie.  Pravidelným cvičením pozícií powerjógy docielime toho, že telo bude pružné, vzpriamené a tak budú môcť orgány správne fungovať. Powerjóga taktiež rozvíja a posilňuje kĺby a kostru. Cvičením jednotlivých asán kĺby rovnomerne zaťažuje a tým sa stávajú ohybnejšími a lepšie vyživovanejšími.

 

Powerjóga a duchovný rozmer

Tento systém jógy je veľmi prístupný a nemá žiadny duchovný rozmer. Bol vyvinutý pre ľudí, ktorí potrebujú zdravé telo a myseľ, ktoré dokážu odolávať stresu.  Aj napriek tomuto faktu však powerjóga pôsobí na rozvoj osobnosti a duševnú koncentráciu.

 

Ako prebieha hodina powerjógy?

Pravidelné opakovanie základných jógových pozícií, ktoré dynamicky nasledujú za sebou sú kombinované do systému sily a natiahnutia. Powerjóga taktiež intenzívne využíva strečingové a rehabilitačné metódy, k telu sa chová veľmi šetrne a je vhodným kompenzačným cvičením. Na začiatku hodiny sa jednotlivé svaly pomaly zahrievajú, nasledovne posilňujú a naťahujú a záver hodiny prebieha vo forme relaxácie, ktorá uvoľní nielen telo, ale aj myseľ.

 

Pre koho je powerjóga určená?

Powerjóga je určená zdravým ľuďom ľubovolného veku a kondície alebo jednoducho všetkým, ktorí chcú mať zdravé a ohybné telo.

 

Dôležité upozornenie:

Powerjóga nie je vhodná pre tehotné ženy a ľudí trpiacich nasledujúcimi zdravotnými problémami: rakovina, cukrovka, epilepsia, choroby srdca, vysoký krvný tlak, HIV, meningitida, roztrúsená skleróza, telesné postihnutia, pooperačné stavy.


Fotky k článku Powerjóga


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :