Srdce je sídlom nášho Ducha

Elementy zdravia - Blog zdravia - Srdce je sídlom nášho Ducha
počet zobrazení 2865x
Srdce je sídlom nášho Ducha

Srdce je svalový orgán červenohnedej farby, veľkosti päste človeka, ktorému patrí. Srdce má funkciu čerpadla, ktoré nikdy neodpočíva a prečerpáva krv tempom jedného sťahu za sekundu (často aj rýchlejšie) asi od štvrtého týždňa po počatí až po posledné chvíle pred smrťou. Srdce prečerpá za deň 7 000 litrov krvi a vyprodukuje toľko energie, že kamión dokáže na tejto energii prejsť 32 kilometrov. Nie je riadené mozgom, funguje samostatne a keď sa oň dobre staráme dokáže fungovať bez prestávky 120 rokov. Žiadny človek zatiaľ nevymyslel také dokonalé čerpadlo s takou životnosťou a výkonom ako je srdce.

 

Z pohľadu čínskej medicíny

Srdce je sídlom nášho Ducha. Patrí do elementu OHEŇ, kam zaraďujeme okrem srdca aj tenké črevo, trojitý ohrievač (tri ohne) a perikard. Preto, ak je človek šťastný, čo znamená, že sa denne smeje, má sa rád (stará sa o seba), má dobrý partnerský vzťah (dostatok lásky), má prácu, ktorú miluje a baví ho, má kvalitnú stravu, dostatok dynamického pohybu (3 x do týždňa aspoň 1hod.) a správny oddych, relax, tak jeho srdce bude aj správne fungovať. Ak niečo z toho srdce nedostáva, začne sa to na srdci zrkadliť.

 

Ako zistíme oslabenie elementu OHEŇ?

Podľa nasledujúcich signálov alebo prejavov: menej sa smejeme, sme unavení, máme nízky alebo vysoký krvný tlak, problémy s cholesterolom, pijeme kávu, zo sladkého preferujeme čokoládu, zo zeleniny rajčiny alebo cviklu a z farieb preferujeme červenú alebo jej odtiene (oblečenie, osobné veci, doplnky v byte, auto....).

V prípade, že niektoré signály srdca sa už prejavujú, treba sa snažiť o nápravu. V prípade, ak by sme adekvátne zmeny neurobili, náš element OHEŇ a s ním súvisiace orgány začnú kolabovať. Môžu sa prejaviť problémy s krvným tlakom, cholesterolom, cievami, krvou (anémia), prekrvením končatín (bývajú studené), mozgom, celiakia, histaminová intolerancia, crohnova choroba až rakovina krvi (leukémia).

 

Ako opraviť nežiaduce prejavy elementu OHEŇ?

Emočne - potrebujeme dostatok lásky, radosti a relaxu

Fyzicky - kvalitná strava, pitný režim, pravidelný dynamický pohyb

 

Aká je TOP strava na podporu elementu OHEŇ?

strukovina – červená šošovica a fazuľa

obilnina – pohánka s kukuricou

zelenina – paštrnák, smažená mrkva, červená repa, čínska kapusta

divoká zelenina - púpava, žerucha, čakanka, alfalfa a vňať z mrkvy

bylinky – žihľava, medovka, rozmarín

korenie – červená paprika, pražený nelúpaný sezam, čierny sezam

ovocie – v lete čerstvé červené jablká, červený melón

Srdce, tak ako aj iné svaly v tele, sa posilňuje tréningom, telesnou námahou. Pravidelné 3 x do týždňa intenzívne fyzické cvičenie, pri ktorom sa spotíme a zadýchame a trvá minimálne 30 minút, zlepšuje silu a výkonnosť srdcového svalu, rastie srdcová hmota, znásobuje sa množstvo prečerpávanej krvi pri každom sťahu.

 

Preto sa treba starať o svoje dokonalé čerpadlo – srdce, lebo ak prestane správne fungovať, výrazne sa zhorší kvalita nášho života až nakoniec umierame.


fotky3 Srdce je sídlom nášho Ducha


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :