Ste múdri, alebo sa iba na múdrych hráte?

Elementy zdravia - Blog zdravia - Ste múdri, alebo sa iba na múdrych hráte?
počet zobrazení 5215x
Ste múdri, alebo sa iba na múdrych hráte?

Koľkí z nás si po Vianociach alebo po Veľkej noci klopú na čelo, že sme sa opäť prejedli a pribrali niekoľko kíl na váhe? Teraz sa pripravujeme na očistu alebo diétu, aby sme sa toho nepotrebného, čo sme nabrali, zbavili. A tu sa naskytá otázka: Som múdry alebo iba viem – hrám sa na múdreho?

Na to poviem krátky príbeh. Raz prišiel žiak za svojím majstrom - duchovným učiteľom a pýta sa ho: ,,Aký je rozdiel medzi tým, keď viem a keď som múdry?“ Učiteľ mu odpovedal otázkou: ,,Vieš, ako sa umývajú okná?“ Žiak odpovedal, že áno. „Zoberiem čistiaci prípravok, handru a umyjem ho.“  Majster mu odpovedá: „To je úroveň, keď vieš, ako sa umývajú okná. Ale múdrosť je to, keď vidíš, že to okno je špinavé. Zoberieš všetky potrebné pomôcky a umyješ ho. To znamená, že si múdry a robíš, čo je správne a potrebné.“

Teraz si to však zoberme z pohľadu Vianoc. Koľkí z nás vedia, že je lepšie jesť menej a častejšie a napriek tomu na Vianoce sme sa „naládovali“, až nám brucho išlo puknúť?

Koľkí z nás vedia, čo spôsobuje cukor predsa sme vianočným koláčom neodolali?

Koľkí z nás vedia, že nie je dobré kombinovať jedlá, jedli sme slané, sladké, kyslé... jedno za druhým?

Je nás veľa, čo to robíme týmto spôsobom. Veď sú Vianoce a treba si ich užiť.

Ja som bol pred niekoľkými rokmi presne taký istý. Vedel som, čo je správne, dobré a zdravé, no nerobil som to, čiže nebol som múdry.

Vo svojom živote stretávam veľa úžasných ľudí, no aj títo ľudia sú chorí a utrápení. Prečo je to tak? Lebo taktiež nie sú až takí múdri, aby robili všetko, o čom vedia, že je správne. Spôsobuje to naša pohodlnosť.

Veď si zoberme, ako mi môže pomôcť lekár, ktorý má 10 až 20 kg nadváhy, pije kávu a fajčí a potom býva chorý? Lekár by mal byť dôkazom zdravia. On vie, čo spôsobuje káva, cigarety a napriek tomu nie je dosť múdry, aby sa im vyhol.

Dnes väčšina ľudí hovorí, že vie, čo by mali robiť, „ale keď je to také ťažké“. Jednoduchšie je o tom len hovoriť. Vesmírne zákony sú však nekompromisné. Zasiahnu nás keď to, čo vieme, nevyužívame na to, aby bol náš život lepší. Vtedy nie sme múdri a sami sme sa odsúdili k náprave cez utrpenie, aby sme si uvedomili, pochopili a začali konať správne.

Aj Vianoce prežité s tým, že som sa prejedol, spúšťajú zákon akcie a reakcie: prichádza nadváha a choroby – angína, teplota, chrípka. Čiže ak sa v januári alebo vo februári spustí ďalšia chrípková lavína a pohltí nás – ochorieme, tak sme stále preto, že iba vieme.

Mne sa raz stalo, že som po Vianociach cca 2 týždne prišiel za jedným naším dodávateľom a ten sa ma pýtal, či aj u nás vo firme sú ľudia (zamestnanci) chorí.  Veľmi jednoducho som mu odpovedal, že nie, veď predsa robíme so zdravou výživou! A jeho asistentka sa začala smiať. Keď ľuďom radíme o zdraví, tak predsa sami máme byť zdraví. Tak ako keď ste lekár, nemôžete byť chorý, mať vysoký tlak, cholesterol a kopec iných ochorení.

Lepšie povedané, nemali by sme byť chorí, ak sme múdri a robíme všetko tak, ako je správne. Keď sme pohodlní, tak nám vesmír ukáže, že si to musíme odčiniť – odtrpieť. Všetko, čo dnes ja robím a snažím sa robiť, je podľa toho, čo viem a takým spôsobom, aby som bol múdry – robil správne a potrebné veci.

Dnes hovorím ľuďom, že je nutné zdravo jesť, ale sám sa tak aj stravujem. Hovorím, že treba cvičiť a správne dýchať a sám to dennodenne robím. Potom môžem pokojne rozprávať o veciach, ktoré žijem a nielen poznám.

Múdrosť neznamená, že máme tri tituly pred menom a tri za menom, ale múdrosť je to, že robíme to čo vieme, že máme robiť, lebo je to správne a potrebné, aj keď sa nám to nechce.


fotky3 Ste múdri, alebo sa iba na múdrych hráte?


Pridať komentár

komentár môžu pridať iba členovia klubu. Ak ste členom klub môžete sa prihlásiť. Chcete sa stať členom klubu? Viac informácií o výhodách klubu zdravia

Komentáre k článku :